Kuchnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski sprawdzi się doskonale nie tylko w salonie, ale właściwie w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Również w kuchni. Sztandarową cechą stylu skandynawskiego jest prostota i minimalizm, więc te same cechy odnaleźć można w skandynawskich kuchniach.

Cechy charakterystyczne

Kuchnie, w których wzoruje się na stylu skandynawskim są przede wszystkim jasne i bardzo dobrze rozświetlone. Króluje w nich prostota i funkcjonalność. Meble skandynawskie – https://meblezych.pl/, to z reguły drewniane i białe, proste, bez wyszukanych zdobień czy nieregularnych kształtów. W kuchni w stylu skandynawskim światło najlepiej, jakby było naturalne, promienie słońca wchodzące przez okno do jasnej kuchni to jeden z częstych motywów ukazywanych na zdjęciach przeróżnych aranżacji. Dlatego też, aby nie ograniczać “dopływu” światła dziennego, okna w kuchniach skandynawskich najczęściej pozbawione są firan oraz zasłon, które mogłyby znacznie ograniczać oświetlenie pomieszczenia.

Ściany i podłogi

W kuchniach skandynawskich również na ścianach najczęściej znaleźć można kolory jasne, stonowane. Biała farba lub płytki w jasnych, często białych odcieniach. Ściany pozbawione są dodatkowych zdobień, w szczególności tekstury. Są gładkie i jednolite. Fakt jasnego wystroju posiada jeszcze jedną cechę, nabierającą znaczenia szczególnie w przypadku małych pomieszczeń- biel pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia, głównie dzięki temu, że wpadające światło dzienne, odbijając się od białych mebli i ścian daje złudzenie powiększania. W przypadku podłóg również króluje jednolita kolorystyka. Materiałem, z którego najczęściej wykonane są podłogi to drewno, surowy kamień bądź płytki. W przypadku podłóg obok bieli, dominującą kolorystyką mogą być odcienie szarości lub nawet czerń. Wybór koloru podłogi powinien uwzględniać kolorystykę blatów oraz fronty, jakie posiadają nasze meble kuchenne.