Co sprawia, że gotowe projekty domów nowoczesnych są tak innowacyjne?

Trendy w budownictwie stają się coraz bardziej nastawione na energooszczędność i ekologię projektów. Dzięki temu domy jednorodzinne są przyjazne nie tylko dla rodzinnego budżetu, ale również dla środowiska. Jakie rozwiązania sprawiają, że gotowe projekty domów nowoczesnych stają się coraz bardziej popularne?

Instalacje w domach nowoczesnych

Zarówno dla architektów, jak i dla osób szukających gotowego projektu ich wymarzonego domu, najważniejsze staje się oszczędzanie energii, które pozytywnie wpływa na domowy budżet i na stan środowiska naturalnego. Dlatego nowoczesne projekty przewidują montaż urządzeń, które pozwalają na taką oszczędność.

Należy do nich przede wszystkim pompa ciepła, która wykorzystuje naturalne ciepło ziemi, powietrza oraz wody. Wymaga tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, której jako napędu potrzebuje sprężarka. Równie często instaluje się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Dzięki temu, że świeże powietrze napływające do wnętrz domu ogrzewane jest ciepłem powietrza zużytego i wydalanego, decydując się na rekuperację można zaoszczędzić w sezonie grzewczym na rachunkach za ogrzewanie nawet o pięćdziesiąt procent.

Gotowe projekty domów nowoczesnych uwzględniają również montaż kolektorów słonecznych, których zadaniem jest pobieranie energii z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie są przekazywanie do instalacji grzewczej. Takie rozwiązanie również zmniejsza koszty utrzymania domu.

Innowacyjny układ domu

Domy nowoczesne swoim układem znacznie różnią się od tych klasycznych, ponieważ oparte są na innowacyjnych rozwiązaniach. Duży i maksymalnie przeszklony salon zaplanowany jest w południowej części budynku, która naturalnie jest bardziej oświetlona, gwarantując tym samym dostateczną ilość światła o każdej porze roku. Natomiast w północnej części domu projektuje się kuchnię, która z racji wykonywanych w niej prac generuje sporą ilość ciepła oraz pomieszczenia gospodarcze, które nie potrzebują okien.

Umiejętne rozplanowanie przeszkleń oraz pokoi pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii, a to pozytywnie pływa na koszty utrzymania domu i na stan środowiska naturalnego.

Stosowanie powyższych rozwiązań cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ inwestorzy zwracają coraz większą uwagę nie tylko na koszty budowy domu, ale również na jego utrzymanie – najważniejsze jest to, aby był energooszczędny i nie obciążał domowego budżetu.