Własny dom. Etap projektowania – ważne pytania.

Możliwość spełnienia marzenia o własnym domu to wspaniałe uczucie. Warto jednak po zakupie działki zastanowić się, jaki dom nam się marzy i jaki w rzeczywistości jest nam potrzebny. Ważnym kryterium jest także nie tylko koszt budowy, ale i przeliczenie, na jaki tak naprawdę dom nas stać – tzn. czy będziemy w stanie go utrzymać, nie odczuwając zbytniego obciążenia finansowego po etapie budowy, za dwadzieścia i za trzydzieści, czy czterdzieści lat, gdy będziemy już na emeryturze.

Szczere odpowiedzi na te pytania znacząco ułatwiają projektowanie domu. Projektowanie domów (prototypów), czy jednego konkretnego domu z własnych marzeń, warto rozpocząć od rozrysowania, czy spisania własnej wizji, a następnie przedstawić ją w rodzinnym gronie, przedyskutować ze znajomymi, którzy są już właścicielami domów.

Z pewnością wniosą oni wiele ważnej wiedzy i uwag na tema planowania domu i konieczności np. posiadania pomieszczenia takiego jak pralnia/ lub jej braku. Ostatnim etapem jest udanie się do firmy, która zajmuje się projektowaniem domów i przekazaniem swoich uwag. Nie zawsze uda się przeforsować swój plan – z uwagi na bezpieczeństwo i wymogi budowlane. Z pewnością jednak jasno określony cel, odnośnie projektu ułatwi współpracę i pozwoli na zadowolenie. Projekt, który w pełni nas zadowala warto przyjąć i zacząć budowę.