Agrowłóknina jest materiałem, który wykonany jest ze specjalnych włókien poliuretanowych. Jest to specyficzny “materiał” o wyjątkowych właściwościach, bardzo cenionych np. w ogrodnictwie.
Właściwości agrowłókniny
Bardzo ważną cechą agrowłókniny jest to, że jest ona materiałem bardzo lekkim, dzięki czemu nie zniszczy naszych upraw. Do tego przepuszcza światło słoneczne oraz wodę, więc nie hamuje rozwoju roślin, jednocześnie zapewniając im doskonałą termoizolację, chroniąc od zimna. Właśnie te właściwości sprawiają, że jest ona tak ceniona przez wielu miłośników ogrodów. Agrowłóknina występuje w różnych wariantach grubości, a materiał dostępny jest w kolorze białym, choć w niektórych ogrodach można zobaczyć, że wykorzystywana jest także agrowłóknina czarna. Warto pamiętać, że to z jakiego materiału skorzystamy nie jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, zastosowanie niewłaściwego materiału może bardzo zaszkodzić naszym roślinom.
Po pierwsze- wybierz odpowiedni materiał
Najważniejsze jest, żeby wiedzieć która agrowłóknina do czego jest stosowana. Duże znaczenie dla dobrej kondycji naszych roślin ma kolor materiału. Szczególnie w kontekście pory roku. Jeśli okrylibyśmy rośliny czarną agrowłókniną zimą, mogłyby one nie przetrwać do wiosny. Dlaczego? Ponieważ czarna barwa materiału przyciąga promienie słoneczne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w ciągu dnia rośliny bardzo się nagrzewają. Gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, mróz mógłby zaszkodzić przykrytym rośliną. Dlatego zimą, używajmy tylko białej agrowłókniny aby skutecznie ochronić nasze rośliny. Wybierając materiał na zimę, należy skorzystać z agrowłókniny o grubości 50 g/m². Wiosną nie ma potrzeby okrywać roślin tak grubym materiałem, wówczas doskonale sprawdzi się materiał znacznie cieńszy, 17 g/m², 19 g/m² lub 23 g/m². Tego typu włóknina będzie doskonała w przypadku gdy chcemy ochronić rośliny, które dopiero co posialiśmy.
Jak założyć agrowłókninę?
Wszystko zależy oczywiście od rodzaju materiału i pory. Zabezpieczając rośliny na zimę, należy zadbać, aby szczelnie zakrywała ona roślinę, od podstawy do szczytu rośliny. Następnie materiał należy odpowiednio przymocować, np. obwiązując sznurkiem, albo wykorzystując zszywacz do przytwierdzenia brzegów. Warto również, tuż przy ziemi, przysypać agrowłókninę ziemią tak, aby wiatr nie mógł jej podwiewać. Agrowłókninę, którą przykrywamy rośliny wiosną, aby ochronić je przed dużymi amplitudami powietrza należy ułożyć stosunkowo luźno. I jest to bardzo ważne, ponieważ gdyby była ona ułożona zbyt ciasno, wówczas krępowałaby prawidłowy rozwój roślin, jednocześnie zniekształcając jej budowę. Agrowłókninę wygodnie jest rozkładać zgodnie z kierunkiem wiatru, a następnie przytwierdzić kamieniami, cegłami lub ziemią, aby mieć pewność, że materiał nie zostanie porwany przez wiatr.