Transport kontenerowy

Transport kontenerowy jest specyficznym sposobem transportu, do którego wykorzystywane są specjalne konstrukcje – kontenery. W praktyce wyróżnia się transport kontenerowy morski, śródlądowy, kolejowy oraz samochodowym.

Istota transportu kontenerowego

Do transportu kontenerowego wykorzystywane są kontenery. Są to najczęściej metalowe skrzynie, o uniwersalnych wymiarach i prostej konstrukcji. Ta jednolitość kontenerów w zakresie rozmiarów sprawia, że proces przeładunku przebiega znacznie szybciej i sprawniej. Do tego, takie same rozmiary kontenerów umożliwiają użycie sprzętu specjalistycznego, bez konieczności jego dopasowywania do warunków specjalnych, związanych np. z tym, że dany kontener będzie węższy.

Transport kontenerowy samochodowy

Jest to rodzaj transportu, który odbywa się na lądzie, w ruchu drogowym. W tym celu wykorzystywane są samochody ciężarowe, a dokładniej przez zestaw pojazdów, w którego skład wchodzi ciągnik siodłowy oraz naczepy. Należy zwrócić uwagę, że naczepa wykorzystywana w transporcie kontenerowym wygląda nieco inaczej niż naczepa w klasycznym zestawie. Do transportu kontenerowego wykorzystywana jest specjalna, stalowa konstrukcja. Jej baza opiera się na dwóch podłużnych dźwigarach oraz dwóch lub czasem trzech poprzecznych, które umieszczone są na osiach.

Rodzaje pojazdów w transporcie kontenerowym

Poza klasycznym ciągnikiem siodłowym, do którego przymocowana zostanie odpowiednia naczepa, można wyróżnić jeszcze inne przykłady pojazdów, wykorzystywanych do przewożenia kontenerów. Z reguły są to pojazdy przystosowane do przewożenia mniejszych ładunków. Jednym z nich są tzw. urządzenia hakowe. Są one wykorzystywane w transporcie kontenerów specjalnego typu (kontenerów hakowych). Urządzenia te wykorzystują ramię wysięgnika, przy czym na rynku dostępne są modele z wysięgnikiem normalnym lub teleskopowym.

fot: https://hydroexpert.eu/WYCIAGARKA-HYDRAULICZNA-VIME-EPH-3600-p58

Działają one dzięki specjalnym podzespołom, jak wyciągarka hydrauliczna. Jednak aby takie urządzenie mogło zadziałać, potrzebuje całkiem dużą ilość mocy. Źródłem mocy jest przystawka odbioru mocy, która najczęściej przymocowana jest do skrzyni biegów pojazdu. Drugi rodzaj urządzenia wykorzystywanego w samochodowym transporcie kontenerów to tzw. urządzenie bramowe. Dzięki niemu możliwy będzie transport większych ładunków, w większych kontenerach.