Meble skandynawskie w salonie

Designerskie meble skandynawskie to od jakiegoś czasu marzenie większości piszących w miesięcznikach wnętrzarskich. Może odrobinę przesadziłem, ale dzięki wielkiej promocji szwedzkich sklepów meblowych na świecie nadal popularne są meble właśnie pochodzące z zimnej północy Europy. Styl skandynawski to przede wszystkim uwielbienie światła i przestrzeni. Pragnienie dużej ilości światła we wnętrzach wiążę się z tym, że mieszkańcy Skandynawii przez połowę roku muszą sobie radzić z niemal kompletnymi ciemnościami. Stąd w połowie XX w. powstał nurt, który nie dość, że był minimalistyczny, elegancki, to jeszcze mógł śmiało dopasowywać się do powstałych już mebli, dodatków etc. Ten uniwersalizm w połączeniu z nowymi meblami i dodatkami w bardzo geometrycznych wzorach  podbił serca ludzi na całym świecie. Często ludzie urządzają swój dom w stylu skandynawskim, a o tym nawet nie wiedzą. Jak jednak wybrać dobre meble do takiego domu? Czy trzeba wszystko kupować nowe i w nowoczesnym stylu? Zobaczcie nasz poradnik, w którym dowiedziecie się, jak zainkorporować styl skandynawski w swoim własnym domu.

Sofa i fotele skandynawskie

Zacznijmy od porad związanych z kolorystyką wnętrz, a przede wszystkim ścian i podłóg. Założenia stylu są jasne – ściany powinny być białe lub w odcieniach jasnych szarości. Wszystko po to, by było maksymalnie jasno. Jeśli chodzi o podłogi, to mogą być wykonane z drewna – także ciemnego, ale na pewno nie bukowego. Nie wspomniałem wcześniej o tym, ale w Skandynawii bardzo lubią przywiązanie do natury. W końcu tamtejsze domy znajdują się bardzo często przy lasach, górach czy potokach. Stąd świetnym dodatkiem są wszelkie meble sosnowe czy świerkowe, które nadają wnętrzu naturalnego charakteru. Poleca się także kupno roślin, które dobrze wpływają na samopoczucie człowieka. Wszystkie meble i dodatki w stylu skandynawskim znajdziecie w sklepie mandihouse.pl.

Fotele i krzesła skandynawskie 

Wybór sofy jest o tyle trudnym zadaniem, jako że liczy się nie tylko wygląd, ale także wygoda użytkowników. Ja osobiście polecam proste, geometryczne kształty. To samo dotyczy kwestii foteli. Mogą tu świetnie sprawdzić się nieco odświeżone, modernistyczne fotele rodem z PRL-u. Co więcej, wybierając stół do jadalni można zaszaleć! Właściwie bardziej chodzi o nasze krzesła skandynawskie – które możemy wziąć także z odzysku! Utrzymując mniej więcej tą samą kolorystykę drewna, można kupić parę rodzajów krzeseł do stołu. Do nich dodać można wyraziste i kolorowe dodatki. Skoro już jesteśmy w jadalni, to polecam kupno lamp industrialnych, loftowych. Duży, metalowy klosz w ciepłym kolorze będzie świetnie współgrał z drewnem mebli i bielą ściany. Ściany w stylu skandynawskim to takie płótno, na którym nanosimy meble i kolorowe dodatki. Dzięki temu wnętrza są harmonijne, a mieszkańcy bardzo szczęśliwi.