Płaskowniki stalowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Płaskowniki stalowe to rodzaj wyrobów stalowych stosowanych w budownictwie. Są to długie, cienkie kawałki stali, które można przyciąć na wymiar do konkretnych projektów. Płaskowniki stalowe mają zastosowanie w budownictwie i inżynierii. Są często używane jako wsparcie konstrukcyjne budynków i mostów. Płaskowniki stalowe są wykonane ze stali, która została podgrzana do wysokiej temperatury, a następnie szybko schłodzona, dzięki czemu stal jest twarda i mocna. Czym charakteryzują się płaskowniki i bednarki stalowe? Jakie jest ich dokładne zastosowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście!

 

Wyroby stalowe – właściwości materiałów

Stal to materiał, z którego wykonuje się wiele różnych produktów. Jest to jeden z najczęściej używanych materiałów na świecie. Stal ma wiele różnych właściwości i można z niej tworzyć produkty w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od potrzeb. Stal składa się z żelaza i węgla, ale zawiera również inne pierwiastki takie jak krzem, mangan, siarka, fosfor, nikiel itp.. Pierwiastki te mają wpływ na właściwości stali, takie jak wytrzymałość i twardość. Ze względu na właściwości stali, tworzy się z niej materiały odporne na uszkodzenia i odgniecenia, które wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie, a mowa tu o produktach takich jak pręty zbrojeniowe czy płaskowniki stalowe.

 

Płaskowniki stalowe – zastosowanie produktu

Płaskowniki stalowe powstają na skutek cięcia prętów płaskich, które wykonane zostały ze stali. Powstają one na skutek procesów takich jak walcowanie, ciągnienie czy cięcie. Płaskowniki stosuje się przede wszystkim w przemyśle budowlanym, ale ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Mowa tu o zastosowaniu takim jak tworzenie ogrodzeń, poręczy, barier i barierek, bram oraz furtek. Dodatkowo, płaskowniki wykorzystuje się również na halach produkcyjnych podczas tworzenia urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Ich szerokie zastosowanie możliwe jest dzięki temu, że są one dostępne w wielu wymiarach, które będą odpowiednie do aktualnych potrzeb klienta.

Bednarka stalowa – co to takiego?

Wiemy już, że wyroby stalowe mają szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Bednarka stalowa to kolejna forma wyrobu stalowego, która wykorzystywana jest przede wszystkim w budownictwie. Bednarka stalowa nazywana jest również płaskownikiem stalowym w kręgu, ponieważ dostępna jest ona w formie płaskiej, stalowej taśmy, która zwijana jest w okrąg. Producenci wyrobów stalowych np. dumat.pl, w swojej ofercie posiadają bednarki o różnej grubości i szerokości, dzięki czemu mogą one być tworzone zgodnie z potrzebą klientów. Bednarki stalowe powstają w procesie walcowania, na skutek którego możemy zaopatrzyć się w produkt najwyższej jakości. Producenci stawiają na produkcję bednarek o zaokrąglonych brzegach, które są zdecydowanie bezpieczniejsze dla pracowników budowlanych, ponieważ nie muszą oni martwić się o uszkodzenia ciała na skutek przecięcia ostrym rogiem stalowego produktu. Bednarki stalowe, tak jak i płaskowniki, mogą być poddane ocynkowaniu na skutek czego zyskują one dodatkową zaletą jaką jest odporność na korozję.