Proces regeneracji wałków

Każda maszyna ma takie elementy, które szybciej ulegają zużyciu od pozostałych. Takimi elementami, które są poddawane intensywnej eksploatacji w wielu zakładach produkcyjnych są właśnie wałki. Często ich zadaniem jest transportowanie określonej ilości półproduktów lub gotowych produktów, a dodatkowo w tych zakładach, gdzie praca odbywa się w ruchu ciągłym, są one zużywane regularnie niemalże przez cały czas. Stąd też konieczność ich regularnego poddawania regeneracji, jednakże, kiedy wiadomo, że już jest ten monet, aby to zrobić? Najczęściej zauważamy zużycie się wałków w momencie, kiedy przestają one wydajnie pracować i spowalniają cały proces technologiczny.

Często też wzywamy serwis w momencie, kiedy całkowicie ulegną awarii i kiedy konieczny jest przestój do momentu, kiedy zostaną naprawione. Istnieje jednak także możliwość diagnozowania zużycia poszczególnych elementów w momencie wykonywania regularnych przeglądów maszyn. Pomiar wykonuje się w specjalny sposób po to, aby móc precyzyjnie oszacować, czy konieczna jest już regeneracja, a jeśli jeszcze nie, to kiedy najlepiej byłoby ją zaplanować. Takimi przeglądami i pomiarami standardowo zajmuje się Grupa Hannecard.

 

Regeneracja wałków- na czym może polegać?

 

Najczęściej trzeba zacząć od zdjęcia danego elementu, a więc od jego demontażu, przy którym pomocne może się okazać wyważanie dynamiczne. Kiedy regeneracja obejmuje pokrycie wałka nową warstwą specjalnej mieszanki, trzeba zdecydować, jakiego rodzaju ma to być mieszanka, mając do dyspozycji te gumowe, poliuretanowe oraz kompozytowe, a nawet powłoki metaliczne. Dzisiejsze możliwości pozwalają na to, aby dobrać mieszankę o najbardziej pożądanym składzie, która będzie miała odpowiednie właściwości. Po jej nałożeniu konieczna jest też obróbka końcowa, która bardzo mocno wpływa na to, czy dany element będzie mógł pracować wydajnie. Wykonywane jest precyzyjne szlifowanie wałków, które to pozwala nadać danemu elementowi konkretnego kształtu i ujednolicić jego powierzchnię.

https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/precyzyjne-szlifowanie-walcow/