Sofy i fotele – stylowe meble wypoczynkowe i dodatki do salonu

Salon to centrum domowego życia. Niektórzy pewnie nie zgodzą się z tym i będą uważać kuchnię za centrum wszechświata, jednak fakt faktem, że to właśnie duży pokój to miejsce na relaks, rodzinne spotkania, wspólne przeżywanie świąt. Dlatego też salon musi być oazą spokoju, miejscem zaplanowanym, pięknym i funkcjonalnym. Po wyborze koloru ścian czy podłogi pozostaje kwestia całego umeblowania. Nie jest to zbyt proste – zwłaszcza jeśli chodzi o meble wypoczynkowe. Najpierw należy udać się do sklepów meblowych i wśród gąszczu kiczowatych propozycji wybrać model fotela czy kanapy, który będzie pasować do naszej wizji.

Jest oczywiście opcja zatrudnienia specjalisty, który rozpocznie pracę od wykonania wizualizacji i szkicu rozkładu mebli w pokoju. Jest to o tyle istotne, że czasami mamy za dużo mebli (zagracony pokój) lub zostają puste, nieprzyjemne przestrzeni. Celem jest stworzenie przestrzeni, która będzie bardzo wygodna, niezbyt ciasna i przede wszystkim stylowa. Jak zabrać się za wybieranie jakichkolwiek mebli wypoczynkowych? Czy fotel to zawsze dobry pomysł? Jakie rośliny wybrać jako dodatki? Czy obrazy z grubymi ramami będą pasować do nowocześnie wyglądającego pokoju? 

 

Narożnik czy kanapa?

 

Sofy to chyba najważniejsze elementy każdego salonu. Jest to o tyle istotna część umeblowania, że to od nas zależy ile miejsca poświęcimy na miejsce do leżenie czy siedzenia z rodziną. Ważne jest dopasowanie przede wszystkim do kształtu, metrażu pokoju oraz liczby domowników. W stosunkowo małym mieszkaniu w mieście nie potrzebujemy pięcioosobowej kanapy dla typowej rodziny 2+1. Jest to o tyle istotne, że wiele osób nie pamięta o odpowiednim wymiarowaniu i nagle się okazuje, że nawet dwudziestometrowy pokój wygląda jak mała klitka. 

 

Fotele – piękny dodatek

 

Pozostaje jeszcze kwestia foteli. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem dużej ilości foteli. Nawet w dużych salonach sprawdza się po prostu duży narożnik z funkcją spania lub po prostu klasyczna kanapa, do tego ława i fotel. Bardzo często producenci oferują gotowe zestawy meblowe. Do narożnika dorzucany jest fotel czy pufa. Warto wybierać polskie produkty, jako że Polska jest czołowym producentem mebli w skali światowej. Fotel może być prawdziwą ozdobą domu. Świetnie wyglądają zwłaszcza obok bardzo prostych i geometrycznych kształtów kanap i mebli. W tym wypadku można trochę zaszaleć – wybrać pstrokaty kolor, oryginalny kształt (np. w stylu vintage z lat 70.). 

 

Dodatki do salonu 

 

W salonie mamy czuć spokój i zupełny relaks po ciężkim dniu w szkole czy pracy. Dlatego też warto postawić na dodatki, które ułatwią uspokojenie i odprężenie. udowodniono naukowo, że posiadanie roślin zmniejsza poziom stresu. Dlatego też odpowiednie gatunki roślin, które produkują dużo tlenu sprawdzą się w każdej wielkości pokoju. Dla roślin można przeznaczyć np. specjalnie kupione półki i stojaki. Co więcej, warto umieścić rośliny w rogach pokoju – to zwiększy salon optycznie!