Zapewnij ciepło swoim wnętrzom

Tegoroczna zima nie rozpieszczała mieszkańców Polski, wysokie zaspy, częste opady śniegu oraz duży mróz uświadomiło po raz kolejny jak ważne jest odpowiednie ocieplenie domu oraz ogrzewanie. Ciepłe wnętrza są szczególnie ważne przy niskich temperaturach. Dlatego już na etapie budowy domu warto zadbać o właściwe ocieplenie oraz ogrzewanie pomieszczeń. Wówczas nawet sroga zima nie będzie miała dostępu do naszego domu. Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że mieszkanie będzie ciepłe niezależnie od ujemnych temperatur panujących na zewnątrz.

 

  1. Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku – to jedna z pierwszych kwestii na jakie należy zwrócić uwagę. Dom, którego ściany nie są ocieplone będzie o wiele chłodniejszy, ponieważ znaczna część ciepła będzie przez nie przenikać. Istnieje wiele materiałów i sposobów na ocieplenie domu, wśród najnowocześniejszych można wymienić termoizolacyjne płyty poliuretanowe, ocieplenie natryskowe przy pomocy pianki poliuretanowej PIR, aerożel, czy bardziej tradycyjne płyty styropianowe.
  2. Energooszczędne okna i drzwi – znaczna część ciepła z domu wyprowadzana jest poprzez szyby i ramy okien i drzwi. Dlatego chcąc stworzyć ciepłe wnętrze należy zamontować okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Takie rozwiązanie jest co prawda droższe od tradycyjnych okien, jednak dzięki energooszczędnym produktom zmniejszone zostaną ubytki ciepła. Co za tym idzie wnętrza będą przytulniejsze, a koszty ogrzewania niższe. Dlatego takie rozwiązanie z pewnością jest dobrą inwestycją w dłuższej perspektywie czasu.
  3. Szczelne okna i drzwi – nie wystarczy sam zakup okien i drzwi energooszczędnych. Duże znaczenie ma także ich prawidłowy montaż. Jedynie produkty dobrze uszczelnione będą spełniały swoje funkcje. Dlatego w tych pracach zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów.
  4. Piece i kominki – kolejną kwestią, o którą należy zadbać jest źródło ciepła w domu. Ogrzewać pomieszczenia można na wiele sposobów. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się kominki gazowe, które mają tę przewagę nad tradycyjnymi – drzewnymi, że nie musisz martwić się dymem, wynoszeniem popiołu czy dostarczaniem drewna. Kominki gazowe coraz częściej można zobaczyć w polskich domach. Nabyć można – kominki gazowe w Krakowie https://kominkiznorwegii.com/oferta/kominki-gazowe/. Obok ogrzewania gazowego nadal dużą popularnością cieszą się węglowe piece grzewcze, choć w miastach takich jak Kraków są one już zabronione, dlatego ich miejsce zajmuje ogrzewanie elektryczne.