Zasłony do wnętrz – czym kierować się przy ich wyborze?

Urządzasz mieszkanie, a może chcesz odświeżyć jego styl? W każdym z tych wypadków przydadzą ci się funkcjonalne i estetyczne tekstylia. Do najważniejszych z nich należą zasłony, regulujące klimat naszego wnętrza. Co powinniście o nich wiedzieć? Jaka zasłona będzie najlepiej wpisywała się w wasz styl? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego właśnie zasłona?

 

Zasłony należą do tych tekstyliów, jakie mają olbrzymi wpływ na atmosferę we wnętrzu, a w szczególności w salonie. Nie tylko regulują ilość światła, co ma szczególnie duże znaczenie na jesieni oraz w zimie, kiedy to cierpimy na deficyt energii słonecznej, ale też stanowią ważny estetycznie element wyposażenia. W ostatnim czasie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z roli jaką w domu pełni zasłona. (Dowodem na to jest oferta sklepów w rodzaju Room 99, jakiego  tekstylia znajdziecie w tym miejscu: room99.pl/k/zaslony). Jak ją jednak odpowiednio dobrać? Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed kupnem? Czytajcie poniżej.

Zasłony turkusowe, szare, a może z ciekawym wzorem?

 

Kolor w przypadku zasłon ma pierwszorzędne znaczenie. Musimy bowiem pamiętać, że są one ramą dla okien, a więc siłą rzeczy rzucają się w oczy. Niekoniecznie oznacza to, że muszą przyciągać wzrok. Wszystko zależy od stylu naszego wnętrza. W jednych mieszkaniach będzie zdecydowanie lepiej wyglądać zasłona, której kolor „zlewa się” z resztą pomieszczenia. Jeśli np. nasze ściany mają delikatny, mało wyrazisty kolor, jak np. szary, czy pastelowy, co jest typowe dla skandynawskiego stylu, warto by również tekstylia były utrzymane w takiej subtelnej tonacji.

 

Pamiętajmy jednak również o tym, że na wygląd naszych okien ma wpływ nie tylko to, co znajduje się wewnątrz domu, ale też na zewnątrz. Co to oznacza w praktyce? Otóż, jeśli widok z naszego okna nie należy do zbyt ciekawych, możemy łatwo go „ożywić” właśnie za pomocą wyrazistego koloru tekstyliów. Dzięki nim zarówno wnętrze, jak i „zewnętrze” nabierze zupełnie nowego estetycznego wymiaru, co z pewnością przełoży się na nasze lepsze samopoczucie oraz życiowy komfort.

 

Do szczególnego rodzaju zasłon dostępnych na naszym rynku należą te inspirowane designerskimi stylami mieszkań, a więc przede wszystkim wspomnianym już stylem skandynawskim z jego „ocieplającym” działaniem. Zasłony te są jednak równocześnie bardzo uniwersalne – pasują zarówno do tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych przestrzeni.

Materiał ma znaczenie

 

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał z jakiego wykonane są tekstylia do powieszenia na oknie. Od jego jakości zależy przede wszystkim wytrzymałość kolorów i wzorów, jakie – należy o tym pamiętać – wystawione są na intensywne oddziaływanie słońca. Aby szybko nie wyblakły dobierajmy modele wykonane z najwyższej jakości tkanin. Choć nie należą one do najtańszych, dają nam gwarancję dobrego wyglądu przez bardzo długi czas, a przecież to interesuje nas najbardziej.